DIETETYCZNY PRODUKT „FOREVER ALOE VERA“

DIETETYCZNY PRODUKT „FOREVER ALOE VERA“

Aloe Vera Gel to zmielony miąższ liści Aloe Vera, stabilizowany w naturalny sposób i zastrzeżony patentami USA nr 4178372 i nr 444613. 

W procesie pozyskiwania miąższu odrzuca się skórę z liści aloesu, w której zawarta jest aloina i emodyna –substancje o działaniu drażniącym i przeczyszczającym. Czysty miąższ aloesowy uzyskiwany jest z dojrzałych roślin, co najmniej trzyletnich. Zawiera aminokwasy, komplet witamin rozpuszczalnych w wodzie, najistotniejsze dla zdrowia witaminy rozpuszczalne w tłuszczu (E i A), związki mineralne i pierwiastki śladowe, enzymy, polisacharydy, kwasy organiczne, antrachinony. Wszystkie składniki miąższu aloesowego są dobrze rozpuszczalne w wodzie, termostabilne, nie ulegają inaktywacji w kwaśnym środowisku żołądka. Wszystkie – bez wyjątku – charakteryzują się aktywnością biologiczną, wysoką biodostępnościa i skutecznością w stymulacji przemian biochemicznych w organizmie człowieka..

W 100 g Aloe Vera Gel znajduje się:

  • Miąższ Aloe Vera97,4 g
  • Kwas askorbinowy0,21 g
  • Sorbitol2,16 g
  • Benzoesan sodowy9,0 mg
  • Guma ksantanowa18,9 mg
  • Papaina33,7 mg
  • Kwas cytrynowy60,3 mg
  • Sorbinian potasowy87,3 mg
  • Tokoferol4,7 mg

Wartość energetyczna 100 g Aloe Vera Gel wynosi 50 kJ (12 Kcal). Zawartość benzoesanu sodu mieści się w granicach dopuszczalności substancji konserwujących dodawanych do środków spożywczych (Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17 marca 2003  w sprawie dozwolonych substancji dodatkowych…).Aloe Vera Gel nie zawiera metali ciężkich: kadmu, ołowiu i rtęci – najbardziej toksycznych dla człowieka. Nie zawiera także pozostałości środków chemicznej ochrony roślin: polichlorowanych bifenyli, toksafenu i chlordanu – polichlorowanych insektycydów organicznych. Odpowiada pod tym aloe verawzględem wymaganiom trzeciej edycji Farmakopei Europejskij z roku 1997.

Forever Aloe Vera Gel spełnia wszystkie kryteria jakościowe dzięki technologii opatentowanej w USA. Producent Aloe Vera Gel jest światowym liderem w ekologicznej uprawie aloesu, w produkcji miąższu aloesowego a także w kontroli analitycznej. W procesie technologicznym otrzymywania miąższu aloesowego wykorzystywana jest tylko wewnętrzna, galaretowata frakcja liści aloesu. Zewnętrzna, zielona okrywa liści a także żółta warstwa podskórna, zawierająca m.in. aloinę i emodynę jest oddzielana. Dzięki temu miąższ aloesowy www.foreveraloes.eu  zawiera zaledwie śladowe ilości aloiny – średnio 20 mg/kg.